V říjnu za Sluncem

Pod tímto slovním spojením si většinou představíme něco ve smyslu prodloužení letní sezóny a s tím spojenou cestu kamsi na jih. My jsme si letos říjen za Sluncem vyložili trochu jinak a vydali se na východ. Přes severní Moravu až na severovýchodní Slovensko. To byl nejvýchodnější bod a zároveň cíl, kterého mělo být dosaženo. A nakonec přece jen přišel na řadu i onen pomyslný teplý jih, který v našich zeměpisných šířkách asi nejlépe reprezentuje jižní Morava.


 

Strohý zápis v palubním deníku říká, že jsme odjížděli v sobotu, 9. října a cesta byla bez problémů až na místo určení. Jinými slovy: protože s námi jel i jeden pes a jeden kocour, byla první zastávka už u čerpací stanice v Hradci Králové. Doplnit palivo, obsloužit zvířata, a nakonec i sebe. Dáváme si dobrou kávu a pokračujeme dál, směr Mohelnice. Z Hradce Králové volíme pro nás, karavanovou soupravu lepší variantu po silnici I/35 a kolem 14h dorážíme k motorestu Studená Loučka.

V pondělí 12. 10. si v Šumperku ještě zařizujeme poslední věci a v úterý ráno po ranní kávě vyrážíme směr Ostrava. A tak jako na trase Hradec Králové – Mohelnice byla zvolená trasa pro nás lepší a sjízdnější, tak i tady byla původní varianta jet zpět na Zábřeh na Moravě a dál po dálnici na Olomouc a Ostravu. Konečné rozhodnutí ale nakonec bylo jet po silnici I/11 po trase Bruntál, Opava, Ostrava. Pro karavanovou soupravu složitější trasa, ale o to krásnější. Čili nás čekal přejezd Jeseníků.

Sobota 16. 10. 2021 Ranní káva a balení na cestu na Slovensko. Vyplnit e-hranici, zaevidovat očkovací certifikáty, doplnit vodu, odservisovat toaletu, vrátit DOV kartu a můžeme vyrazit na cestu. Tentokrát bude mít naše cesta konec na dálničním parkovišti na Štrbě, kde jednu noc přespíme a druhý den dojedeme na zabukovaný Bezkemp ve Veľké Lomnici.

Neděle 17. 10. 2021 Spíme až do roztrhání těla, a nikomu se nechce nic dělat. Je tady tak krásně, že bychom tu klidně relaxovali celé dopoledne. Jenže to nejde, protože nás čeká další cesta. Resp. zbytek cesty do Veľké Lomnice. Takže proběhne obligátní ranní káva, pravidelný a nesmlouvavý ranní úklid a jedeme. Po cestě ještě zastavujeme na malém odpočívadle, kde na WC odservisujeme toaletu a dáme si na sluníčku ještě jednu kávu. A pak vyrážíme na pozemek zabukovaný ve Veľké Lomnici.

V pondělí 18. 10. jsme si dali jen jednoduchý program, a to nákup v místní samoobsluze a prohlídku Veľké Lomnice. Návštěvu Vysokých Tater jsme zatím odložili, protože bylo zataženo a nic bychom neviděli. Městečko má dva kostely. Jeden evangelický a druhý římskokatolický. Na cestě tam i zpět jsme obdivovali nádherné chaty, převážně dřevěné, nebo přímo sruby. Za naším karavánkem měl chatu slovenský herec Milan Kňažko. Tento den byl vyloženě odpočinkový, chtělo by se napsat opravdově flákací.

Veľká Lomnica – Banská Bystrica – Nitra – Galanta – Bratislava – Břeclav.
Dnešní den 20. 10., budeme absolvovat nejdelší přejezd. Původně měl být cíl v Galantě, ale nakonec jsme se dohodli, že to dotáhneme až do Čech, někam k Břeclavi. Po ranní klasice, káva plus úklid následuje odkempování, zapřažení, poslední kontrola a pomalu vyrážíme z Veľké Lomnice nejprve do kempu Tatranec v Tatranské Lomnici odservisovat karavan. Vypustit šedou vodu a vyčistit toaletu. Musím říct, že to byla dobrá volba. Nechali nás tam odservisovat za 5 euro. A pak už jedeme zpět na dálnici směr Štrba.

Na Břeclavi jsme spali opravdu dlouho. Ač paradoxně na velmi rušném dálničním parkovišti. Přijíždějící a odjíždějící kamiony nám vůbec nevadily. Má druhá polovička to snesla naprosto v pohodě. Což pro mne bylo překvapení. Já jsem na spaní po parkovištích více méně zvyklý, ale moje polovička nikoliv. A přesto to s naprostým přehledem dala.

22. 10. Tentokrát neproběhla jen ranní káva, ale i ranní sprcha. Pozemek na Bezkempu, kde jsme byli totiž nabízel i takovéto služby. Paráda. A za chvíli vyrážíme opět do Brna, tentokrát na výstaviště na veletrh karavanů.
Výstava karavanů byla opravdu skvělá, dokonce jsme objevili novou značku švédských karavanů KABE, a to byl opravdový byt na kolech.

24.10. Původně bylo v plánu Znojmo jen jako výjezdní zastávka z Moravského Krumlova. Nakonec jsme plány trochu přehodnotili a rozhodli se, že do Znojma pojedeme, ale rovnou i s karavánkem, přespíme tam a pak už pojedeme domů.
Dobrá tedy. Po ranní kávě budeme balit. Hektickému rannímu úklidu se takticky vyhýbám a jdu doplnit vodu, odservisovat toaletu a vyhodit odpadky.