Mostecko bylo ještě donedávna spojované s těžbou hnědého uhlí a pojem Mostecká pánev, či Severočeská hnědouhelná pánev nejsou pro většinu z nás cizími pojmy. Uhlí se zde stále ještě těží, ale zároveň zde probíhá rekultivace bývalých, nebo již nepoužívaných lomů, na jejichž místech vznikají vodní plochy poskytující nejen skvělé možnosti k volnočasovým aktivitám, ale těm, co pamatují Mostecko pokryté uhelným prachem i velmi výmluvné srovnání.

Nová turisticky zajímavá místa

Mostecko se pomalu ale jistě mění k nepoznání. Čistý vzduch, uklizené město s krásným hradem Hněvínem a v těsném okolí města u jezera Matylda, jednoho z rekultivačních jezer, prostorný příměstský kemp, který můžete použít jako základnu třeba na již zmíněný hrad Hněvín, vypínající se na kopci přímo nad kempem, nebo navštívit nedaleké jezero Most.

I samotný kemp Matylda má hodně co nabídnout. Můžete sem prakticky s čímkoliv. Se stanem, obytnou dodávkou, karavanem, či obytným vozem, nebo prostě jen s osobním vozem, když využijete parkoviště před kempem. Kolem jezera Matylda vede cyklistická a in-line dráha, souběžně s oddělenou cestou pro pěší v délce cca 4 km, kolem celého jezera jsou místa pro rybáře, u jezera je pláž s veškerým vybavením včetně velkého dětského hřiště, potřebné vybavení (STPL) zde najdou i karavanisté. Lze zde provozovat vodní sporty, in-line bruslení, cyklistiku… Je tady možné dobít i elektrokolo a na kole je možné vyrazit po místních cyklostezkách.

Název jezera je odvozen od názvu původního názvu dolu, který zde byl až do roku 1986, kdy zde začaly rekultivační práce.

Jezero Most

U jezera Most, které leží v těsné blízkosti jezera Matylda a které bylo naším hlavním cílem, je situace obdobná. Jezero Most sice zatím nenabízí žádnou formu ubytování, určité minimální zázemí zde však funguje. Velké kapacitní parkoviště s mobilními Toi-Toikami a malý domek s občerstvením zde najdete. Jezero je však o mnoho větší a cyklojízda, nebo jízda na in-line bruslích kolem tohoto jezera vyjde na nějakých 10 km. Je zde kamínková hlavní pláž, nechybí jednoduché dřevěné převlékárny a opět velké dětské hřiště.

Vzhledem k velikosti jezera jsou zde plovoucí mola pro lodě a přístaviště s kapacitou až několik desítek lodí.


Co ale stojí za zmínku je to, že jezero sice vzniklo na místě, kde byl hnědouhelný důl Ležáky, ale pojmenované je po městě Most, resp. po starém městě Most, které bylo v 70 letech 20. století zbořeno a které na místě nynějšího jezera Most stálo.

Jezero Most se napouštělo od roku 2008 do roku 2014, tedy celých 6 let, do roku 2019 bylo v ověřovacím provozu a v září 2020 zpřístupněné veřejnosti. Úctyhodná vodní plocha o objemu téměř 70 miliónů m3 a maximální hloubce 71 m budí respekt a zároveň otevírá další turistické cíle a možnosti k poznávání tohoto dříve zapovězeného kraje.

Hrad Hněvín

Při návštěvě Mostu, či jeho okolí to je jeden z prvních turistických cílů, který vás napadne. Nepřehlédnutelná dominanta města Mostu a nejbližšího okolí, hezky opravený hrad s krásnými výhledy jak na Most, tak na nedaleké Krušné hory. Jen výšlap je sem opravdu hodně náročný, prudký kopec vyžaduje hodně sil na překonání převýšení. Těsně pod hradem je malé parkoviště, kam lze zajet automobilem. Přímo u hradu je možnost parkovat také, ale zde je jen malý omezený počet parkovacích míst.

V souvislosti s Hněvínem je třeba zmínit jednu známou historickou osobnost. A to magistra Kelleyho, který zde byl vězněn. I žena magistra Edwarda Kelleyho, Johana Westonová, pocházela z Mostu a po nedlouhou dobu, než se oba přestěhovali do Prahy, v Mostě také žili. Magistr Edward Kelley zemřel 1. listopadu 1597 na hradě Hněvíně.

Proměny zapomenutého kraje

Severozápadní Čechy se mění k nepoznání. Staré hnědouhelné lomy jsou postupně nahrazovány umělými jezery, kde najdete nejen perfektní zázemí, pro různé aktivity, ale také jedny z nejčistších vod. Na vlastní oči jsme zatím viděli jezero Milada u Ústí nad Labem, jezero Matylda v Mostě a jezero Most na místě starého města Most a už teď víme, že se sem rádi vrátíme.

Obrazová galerie: