Tradice na odpis

Letošní rok se musel obejít bez masopustního průvodu a stejně tak tomu bude i v roce následujícím. Řečeno slovy vedení města Mimoně, takové tradice se prý u nás na severu moc nedržely a nedrží, lidé nechodí, tak proč podporovat něco, co zjevně nefunguje. Jenže to je bohapustá lež. Masopust má staletou tradici, dochované záznamy hovoří již o 13. století, a že lidé v Mimoni na masopust nechodí v počtu, jaký by byl žádoucí? Nehledal bych chybu v tradici…

Stačí se rozhlédnout po okolních obcích, abychom zjistili, že masopust funguje i ve větších městech, než je Mimoň, že funguje i u nás na severu, a že to je tradice, která sem rozhodně patří. Masopust totiž nebyl jen tradicí poválečně odsunutých německých obyvatel, jak se nám snaží pan starosta namluvit. Masopust těsně souvisí se svátky církevního roku a vyplňuje období od Tří králů do Popeleční středy, takže jej slavili a dodržovali všichni křesťané bez výjimky.

Oslava masopustu se dá pojmout i trochu jinak, než jen jedním kašpárkem / „bavičem“, a pak určitě nebudou mít lidé z Mimoně potřebu jezdit na oslavu masopustu třeba do Úštěku.

Za nedlouho tu máme Velikonoce, a děsím se, abychom pro malou účast v Mimoni nezrušili pomlázku.