Zlepší se komunikace města s občany?

Komunikace je velmi důležitým, ne-li jedním z nejdůležitějších prvků fungování společnosti. Předávání informací má klíčový význam pro rozvoj jakékoliv komunity, obce či města. Čím více občanů obce nebo města oslovíme, tím vyšší účinek budou předávané informace mít. K tomuto účelu slouží komunikační nástroje. Od tradičních městských novin, městského rozhlasu (televize), po dnes nejvíce používanou městskou webovou prezentaci, kterou najdeme snad v každé obci. Vývoj však nezůstal jen u webových prezentací a posunul se do další roviny. Zhruba od roku 2015 nastupuje nový komunikační fenomén SMART komunikací.

Za vše může internet

Hned na začátku si položme otázku: Proč se městské webové prezentace takto rozšířily? Odpověď je nasnadě: Protože webová prezentace ve své době zásadním způsobem změnila počet oslovených občanů a dokázala soustředit všechny podstatné informace na jednom místě. Ale vše se vyvíjí, a komunikační nástroje, které jsou vždy na špičce vývoje již používají daleko sofistikovanější metody než jen webovou prezentaci.
Ruku v ruce s rozvojem a dostupností internetu se na trhu objevily chytré (SMART) telefony, tablety a v poslední době zahájily výrazný vývojový posun i chytré televize, chytrá auta a bůh ví, co chytrého nás ještě čeká. Prostě nám všechno tak nějak vychytralo a komunikační nástroje vzaly naše chytrá zařízení útokem. Snad nejznámější sociální komunikační nástroj Facebook netřeba ani představovat.

Rychle, přehledně, jednoduše

Ale zpět k městům. Existují speciálně vyvinuté aplikace určené právě ke komunikaci obcí / měst s občany. A když si k tomu přičteme fakt, že chytrý telefon, či tablet se dnes už staly naprosto samozřejmou součástí našeho života, máme velice slušné pokrytí potencionálních příjemců informací.
Chytré (SMART) aplikace umožňují
velmi snadnou obousměrnou komunikaci,
umí tedy velmi jednoduše zapojit běžného občana do života v obci. Co všechno chytrá (SMART) komunikace umí? Podívejte se na přehled jednotlivých komunikačních nástrojů a porovnejte:

Městský rozhlas

Jednostranná, často špatně srozumitelná komunikace pouze pro občany, kteří jsou ve městě v době hlášení fyzicky přítomni, informaci si musí zapamatovat, popř. zapsat.

Vývěsky, web

 • Vývěska – jednostranná komunikace, kterou si její příjemce musí zapamatovat, nebo zapsat. Příjemce informace se musí pohybovat ve městě v místech, kde jsou vývěsky a musí si nové informace všimnout.
 • Web – jednostranná komunikace, ovšem lidí, kteří chodí pravidelně na městské weby, je podle posledních průzkumů pouhých 12%.(1) A z těchto 12% jen mizivé procento vyhledává nové informace procházením webu, např. vyhledáním Úřední desky. Ostatní se spokojí se zobrazením hlavní úvodní stránky (Front Page) a pokud tam nové informace nenajdou, odchází z webu pryč.
  Pro oboustrannou webovou komunikaci si musí návštěvník zobrazit Kontakty a tam vyhledat příslušnou kontaktní mailovou adresu.

Tištěný Zpravodaj

Jednostranná komunikace. Pouze 59%(1) z dotázaných potvrzuje, že ho kupuje a čte. A bez ohledu na to, jestli občané tištěný zpravodaj čtou nebo ne, 82 % z nich by uvítalo jeho elektronickou verzi rozeslanou e-mailem.

Městský kabelový televizní okruh

Jednostranná komunikace pouze pro uživatele kabelové televize. Příjemce má jen možnost opakovaného přehrání.

SMART komunikace

Rozesílání informací o dění ve městě

 • Mailem
  • Jednostranná komunikace prostřednictvím mailové adresy (mailových adres), na kterou / které nelze odpovědět.
  • Oboustranná komunikace pomocí určených mailových schránek. V případě potřeby stačí odpovědět na mail.
   (mimo rozesílání kulturních pozvánek, které již funguje), lze použít také pro rozesílání Zpravodaje, rozesílání aktuálních informací z města, lze použít i na svolání např. veřejného projednávání čehokoliv s občany, upozornění na jednání Zastupitelstva, program Zastupitelstva…, nebo svolání k jakékoliv akci pořádané městem. Dále je možné touto formou varovat občany v krizových situacích, upozorňovat na čištění ulic, uzavírky, objížďky, výpadky energií, vody apod.
   • Příklad systému rozesílání a výběru přijímaných zpráv koncovým uživatelem:
    každé téma má svou mailovou schránku. Příklady:
    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
    Koncový uživatel si sám vybere, pro jaké odběry se rozhodne.
  • SMS zprávami
   • Jednosměrná komunikace z čísla služby (čísel služeb), na kterou / které nelze odpovědět.
   • Oboustranná komunikace pomocí určených telefonních čísel. V případě potřeby stačí odpovědět na SMS.
    • Příklad systému rozesílání a výběru přijímaných zpráv koncovým uživatelem:
     Každé téma má své telefonní číslo. Příklady:
     724 351 100 kultura (jednoduché tipy na akce, program kina na víkend apod.)
     724 351 101 zpravodaj (upozornění na nový Zpravodaj a stručně hl. témata)
     724 351 102 aktuality (jako v Mailingu, stručně)
     Koncový uživatel si sám vybere, pro jaké odběry se rozhodne.
 • Prostřednictvím aplikace v chytrém telefonu
  Oboustranná komunikace pomocí aplikace v chytrém telefonu / tabletu. Tato forma SMART komunikace otevírá více možností pro koncového uživatele. Pomocí této aplikace může uživatel nahlásit např. zatoulaného psa, černou skládku, nalezenou peněženku, autovrak, nebo třeba pochválit radnici. Aplikace však umí mnohem více. Můžete v ní i hlasovat o záměrech, které město chystá, umožňuje formu anket, nebo místních elektronických referend.

Koncový příjemce má možnost třídit informace na ty, které odebírat chce a na ty, o které nemá zájem a odebírat je nechce.

Pejskař, maminka s dětmi, senior, kulturní události… Každý má jiné zájmy a potřeby a vzhledem k tomu by lidé měli mít možnost zvolit si informace, které chtějí dostávat přímo v místě bydliště nebo kde tráví svůj čas.

SMART komunikace, dokáže občany více zapojit do dění ve městě. SMART komunikaci tak lze vnímat jako jednu z forem participace, podílu občanů na chodu města.


(1) Data zpracovaná pomocí webového formuláře na stránkách Zlepšeme Česko.