Dočasný Strategický plán rozvoje města na roky 2019–2020 a komunikace s občany

Město Mimoň přišlo s dočasným Strategickým plánem rozvoje města, který sice vznikl jako čistě prozatímní a jednoúčelový dokument proto, aby bylo možné čerpat případné dotace z Ministerstva pro místní rozvoj. To samozřejmě samo o sobě není nic proti ničemu, už nyní však tento dokument dává základní informační rámec, jak a kam by se mělo město ubírat. Mimo jiné v něm město deklaruje větší ochotu ke komunikaci s občany, což by jistě byla velmi dobrá zpráva, kdyby se k tomu použily prostředky hodné 21. století.

Zatím město investuje pouze do zlepšení své vnitřní, nazvěme to například vnitroúřední komunikace, komunikace směrem ven k občanům zatím nedoznala žádné technologické inovace a zůstává na úrovni konce 20. století a to ještě bez cílení a bez možnosti zpětné vazby. Pokud chceme od občanů získávat větší a relevantnější odezvu, musíme ke stávajícím způsobům komunikace s občany přidat něco, co jim dá možnost interakce. V současné době stavíme občany města pouze do role pasívních příjemců informací, což je městský rozhlas a městský Zpravodaj, kde jsou okamžité odezvy směrem zpět zcela vyloučeny, městský web určitou míru reakce umožňuje, ale ani zde není proces okamžitý.

Existuje spousta možností, dnes moderně nazývaných SMART komunikacemi, jak výrazně posílit komunikativnost směrem k občanovi. Stolní počítač, tablet, či chytrý mobilní telefon se už dnes staly naprostou samozřejmostí a součástí života, tak proč tyto technologie nevyužít ke zlepšení informovanosti obyvatel? Tento typ komunikace dokáže oslovit příjemce kdekoliv, umožňuje obousměrnou komunikaci, a v neposlední řadě a to je velmi důležité, umožňuje rychle šířit relevantní a důležité informace. A nejen to. Pomocí chytrých (SMART) aplikací lze uskutečnit například i místní minireferendum, tj. názor občanů na tu, či onu věc, kterou chce město udělat.

Funguje to velmi jednoduše, například v aplikaci Mobilní rozhlas, naprosto stejně, jako když voláte na zákaznickou linku. Jen s rozdílem, že nemusíte nikam volat, ale přijde vám hlasová zpráva. Poslechnete si otázku a pak jednoduše hlasujete pomocí klávesnice „jste-li pro, stiskněte jedničku“,
„jste-li proti, stiskněte dvojku“.
Hotovo, odhlasováno. Viz připojené video.

Aplikací je samozřejmě mnohem více, jako příklad mohu uvést ještě Zlepšeme Česko, pomocí které můžete mapovat věci, které vám vadí, trápí, nebo které by jste chtěli nějakým způsobem zlepšit, a samozřejmě přijímat informace z vašeho města, nebo z více měst, záleží už jen na vás, kolik měst si do aplikace přidáte.

Má to ale jeden háček: Město musí být do systému SMART komunikace zapojené. Což naše Mimoň zatím bohužel není. Měli bychom se jako město snažit do SMART platformy zapojit, pokud to s dobrou, cílenou a relevantní komunikací směrem k občanům myslí vedení města opravdu vážně.{jcomments off}