Spor o záchodky a zbytečný kruhový objezd

Koncem roku 2019 se začalo veřejně mluvit o třetím nákupním středisku v Mimoni na Husově ulici. Nový prodejní řetězec by měl plnit dvě funkce: Zástavbu Husovy ulice a uspokojení poptávky občanů města po značce, kterou preferují. Město Mimoň proto vypsalo veřejnou anketu s otázkami, jaký nový obchodní řetězec (značku) by si občané na Husově ulici přáli. Dlužno podotknout, že v anketě chyběla možnost vyjádřit se několika slovy, co by si někteří občané místo třetího nákupního řetězce představovali.

Hlasování dopadlo naprosto jednoznačně a ostatní hlasy, včetně těch, kteří by si přáli jiné smysluplnější využití nezastavěné proluky na Husově ulici upadly v nemilost všech, kteří se už nemohou dočkat, až si půjdou nakoupit do nového Lidlu, jehož nejbližší prodejny zatím stojí jen v České Lípě, či v Doksech. Nechme nyní stranou otázku, zdali třetí větší nákupní řetězec na Husově ulici a celkově čtvrtý v našem malém městečku potřebujeme, či nikoli a zkusme se zaměřit na to proč vlastně.

Kvalita především

Drtivá většina zastánců nového obchodního řetězce na Husově ulici argumentuje především kvalitou a vyšší pestrostí nabídky. Určitě nemá smysl pouštět se do nějakých srovnání, mezi stávajícími obchodními řetězci, které již na Husově ulici máme a mezi chystaným novým obchodním řetězcem. Zákazníci sami jistě mají své zkušenosti, proto zřejmě anketa dopadla tak jak dopadla. A nebyli bychom v Mimoni, abychom tomu nedali další level a krom kvality zboží nepožadovali ještě kvalitu obslužnou, chcete-li "sociální" a nepožadovali ještě záchodky, které ovšem Lidl ve svých prodejnách standardně nenabízí. Inu což, proti gustu žádný dišputát a tento požadavek zazněl i na únorovém Zastupitelstvu.

Záchodky a otočit!

A nejen to. Na únorovém Zastupitelstvu se krom téměř ultimativních požadavků na záchodky projednávaly i návrhy na kompletní otočení celého zamýšleného areálu, včetně budovy prodejny o 90º. Důvody k tomu byly dva:
První důvod - nová prodejna je oproti prodejnám stávajícím v pravém úhlu a nenavazuje architektonicky (rozuměj není v jedné lajně) s již provozovanými prodejnami Tesco a Penny. Možná to je architektonický faux pas, ale aby mohla nová prodejna být "v lajně" se stávajícími prodejnami, které už na Husově ulici jsou, pak by musela být znatelně menší. Menší prodejna = menší prodejní plocha. Menší prodejní plocha = menší obrat. Menší obrat = menší zisk. A menší zisk už sám o sobě vyvolá otázku rentability celého projektu. Ale na druhou stranu, co jsme chtěli, to máme.
Druhý důvod: - využití příjezdové komunikace přímo z kruhového objezdu na Tyršově náměstí. Možná to byla při humanizaci Pražské a Husovy ulice v letech 2013 - 2014 jedna z úžasných myšlenek, ale upřímně a slušně napsáno, celý kruhový objezd na Tyršově náměstí je zbytečný a vůbec neměl být postavený. Bylo to jen zbytečné kácení krásných stromů a peníze navíc. Ale to už je jiná kapitola.

Možná bude i autobusová zastávka

Naopak, jedna z úvah, která měla hlavu a patu byla o zřízení autobusové zastávky na Husově ulici. To by zcela jistě mělo svou logiku a určitě to není od věci. Otázkou zůstává, jaké spoje by tam zastavovaly, jestli i nějaká linka naší městské hromadné dopravy. Pokud ano, pak zcela určitě jasné plus.

Shrnutí

Zástavba Husovy ulice třetím obchodním řetězcem je možná kontroverzní a "nenalajnovaná", a určitě by se našlo spousta jiných a určitě lepších a smysluplnějších využití. Co se týče ankety, proběhlé na oficiálních webových stránkách města, tak ta byla jen o tom, zdali nějaký nový obchodní řetězec, nebo žádný nový obchodní řetězec. Nedala šanci vyjádřit v ní jiný názor na zástavbu Husovy ulice.
Objektivně je však nutné posuzovat i možnosti realizace jiných projektů.

Komentáře   

0 #1 Jita 2020-03-10 13:53
Ulice Husova už bude vždycky hnusna naši předci se na tě ulici vyřadili
Citovat