Komunální volby 2018 v Mimoni

VolbyV mimoňské komunální politice působíme od roku 2010, kdy jsme získali jeden mandát v Zastupitelstvu města Mimoně. První volební období, a zároveň první pracovní zkušenosti ze Zastupitelstva, tj. období let 2010 - 2014, jsme zakončili obhájením jednoho mandátu v Zastupitelstvu.

Volební období 2014 - 2018 bylo ve znamení velmi kontroverzních činů dnes již bývalého vedení města Mimoně. Jako nejzávažnější se ukázalo řešení tranzitní dopravy, která měla být vedena přímo centrem města, což vzbudilo velký odpor občanů a vše skončilo až u místního referenda, kde občané rozhodli, že takto tedy ne. Je potřeba říci, že toto místní referendum nastartovalo nový kurs směr velký obchvat Mimoně a jsme rádi, že jsme se na jeho přípravách také nemalou měrou podíleli. Ani toto řešení, které se zprvu jevilo jako definitivní, však nemá jednoznačnou podporu. Zejména mezi místními podnikateli tkví obava, že by se s velkým obchvatem města odporoučeli i turisté, popř. další projíždějící potencionální zákazníci. Ať tak, nebo tak, řešení tranzitní dopravy v Mimoni bude tvrdý oříšek i pro nové vedení, vzešlé z komunálních voleb 2018.

Druhý velice diskutabilní krok dnes již bývalého vedení města Mimoně byla velmi kontroverzní koupě vepřína na periferii města, pro starší generaci známý jako GIGANT. Prvotní záměr, zbavit město nepříjemného zápachu z tohoto dnes již technicky nevyhovujícího objektu se změnil v bezhlavou koupi za každou cenu. A výsledek? Zhruba 24.000.000,- Kč, namísto původních vyvolávacích cca 15.000.000,- Kč. Plus náklady na sanaci a bláhové sny o průmyslové zóně Jih... Další téma, které převážilo pomyslnou misku vah na stranu opozice.

Téměř celé volební období se také neslo ve zpackané revitalizaci Zámeckého rybníka, což už byla jen ona pověstná kapka, kdy číše trpělivosti přetekla a dobré činy byly po zásluze zapomenuty.

Volební programy - ANO 2011

Volební programyKomunální volby v roce 2018 poznamenal především velice tvrdá předvolební kritika snad úplně všeho, co bylo dnes již bývalým vedením města Mimoně provedeno. Na prvním místě byl ještě relativně čerstvý případ GIGANT, tj. koupě areálu bývalého vepřína na jihozápadní periferii města, k čemuž došlo v roce 2016 a nutno poznamenat, že se jednalo o opravdu velice diskutabilní koupi, za kterou město Mimoň zaplatilo cca 24.000.000,- Kč, což byl zhruba dvojnásobek vyvolávací ceny a nebyla ani vize, co s areálem dál.

Číst dál: Volební programy - ANO 2011

Volební programy - Hasiči Mimoň, jsme tu pro Vás

Volební programyPříklady táhnou, aneb když se svezeš na dobrém jménu, je napůl vyhráno. Druhá polovina úspěchu pak závisí už jen na dohodě s dobrým lídrem. Takto nějak asi vznikla myšlenka na sdružení nezávislých kandidátů Hasiči Mimoň, jsme tu pro Vás. Ambice lídra kandidátky a zároveň velitele mimoňských dobrovolných hasičů pana Jaromíra Plívy byly hodně vysoké, možná, že mířily až na starostenskou židli.

Číst dál: Volební programy - Hasiči Mimoň, jsme tu pro Vás

Volební programy - Mimoňská obroda

Volební programyTradičně pod hlavičkou Starostové pro Liberecký kraj sestavuje kandidátku Mimoňská obroda. Její lídr, pan František Kaiser až do letošních komunálních voleb po 12 let starosta Mimoně, přišel s programem, navazujícím na dosavadní průběh investic, dnes již bývalého vedení města. V zájmu objektivity je nutno říci, že byť toto bývalé vedení města Mimoně, čelilo tvrdým atakům, pro rozvoj města vykonalo mnoho pozitivního a Mimoň doslova pozdvihlo z popela. Bohužel, svými nesystémovými dopravními projekty, zbytečně drahými kontroverzními nákupy a v neposlední řadě malou komunikativností s občany si hodně uškodilo.

Číst dál: Volební programy - Mimoňská obroda

Volební programy - Strana pro otevřenou společnost

Volební programyStrana pro otevřenou společnost (SOS), věrný koaliční partner Mimoňské Obrody s pravidelnou účastí ve vedení města Mimoně. O starostování a místostarostování se během let i podělili, stejně jako svými účastmi v Radě města, kam nikdy opozici nepustili. Dlouholetý lídr strany Ing. Stanislav Baloun byl sice místostarosta, který ochotně poskytoval informace, ovšem většina z nich nebyla prezentována veřejně. A protože to byl duchovní otec mnoha projektů, bylo velice záhodné, aby se s informacemi, např. o dnes již minulém průtahu městem podělil s veřejností, což se stalo jen okrajově v roce 2012, při veřejném projednávání dopravní koncepce města Mimoně.

Číst dál: Volební programy - Strana pro otevřenou společnost

Volební programy - ČSSD

Volební programyČeská strana sociálně demokratická kupodivu nemá v Mimoni příliš velkou podporu, zřejmě danou vývojem této strany, který se zákonitě odráží i v politice komunální. Stav politické strany a jejích představitelů na celostátní úrovni je spojenou nádobou s politikou komunální. Voliči jen málokdy volí osobnosti, většinou to bývá spíše volba podle politických stran, či hnutí. Ideální může být spojení viditelného kandidáta s dobrou politickou značkou, což se bohužel v tomto případě nestalo. Nepomohla ani sázka na tvrdý populismus, naopak, lídr kandidátky si dokonce nemohl vzpomenout, jak že se vlastně jmenuje centrální náměstí... Není omluvou ani to, že lídr kandidátky za ČSSD pan Zdeněk Pekař kandidoval poprvé. Taková faux pas by od člověka žijícího v našem městě přicházet neměla.

Číst dál: Volební programy - ČSSD

Volební programy - KSČM

Volební programyKomunistická strana Čech a Moravy šla do komunálních voleb s heslem "Končí čas malin, ořechy popadaly a nastává čas volebních slibů", ale spíš než čas malin to vypadá, že skončil čas třešní, protože KSČM v letošních komunálních volbách nezískala ani jeden mandát a tiše se odporoučela (po kolika letech po revoluci?) na smetiště dějin. Hned v úvodu volebního programu, či spíše volebního článku si můžeme přečíst základní programový cíl a pak už jede samotný volební článek.

Číst dál: Volební programy - KSČM

Volební programy - TOP 09

Volební programyTOP 09 to je téměř stejný příklad provázanosti celostátní politiky s naší komunální, jako tomu je nyní u ČSSD. Na první pohled by se mohlo zdát, že si obě politické roviny hrají na tom svém písečku, ale opak je pravdou. Politické přešlapy, které tato strana v minulosti absolvovala, masívní kampaň proti jejímu bývalému lídrovi a bývalému ministru financí nedávala příliš šancí na úspěch. Lidé volí osobnosti jen výjimečně a ruku na srdce, tato strana si moc nelámala hlavu ani s volební kampaní a mohla být ráda, že do třetice"uhrála" hubený jeden mandát, byť jej dokázala zužitkovat na maximum.

Číst dál: Volební programy - TOP 09