Doprava

DopravaDlouhá léta se téma dopravy v Mimoni drží na předních příčkách zájmu obyvatel a v programech místních komunálních politiků nikdy nechybí. Nicméně co chybí téměř vždy, je její koncepční řešení, které by dokázali občané města přijmout. V letech nedávno minulých se řešila především tranzitní nákladní doprava, která výrazně zatěžovala centrum města. Bohužel, nebo bohudík, záleží jaký na to kdo měl názor, celé kompletní řešení tranzitní nákladní dopravy, na kterém město pracovalo od roku 2006, které bylo navrženo jako průtah centrem města, došlo až k referendu a skončilo "u ledu". Nyní začínáme znovu od nuly, tentokrát s velkým obchvatem města, o kterém se mluví už téměř 40 let...

Dnes se začíná řešit doprava místní, mající zejména v dopravních špičkách a v turistické sezóně velký podíl na celkové dopravě ve městě s novou dopravní infrastrukturou, dost možná přijde i na řadu doprava integrovaná, která by s sebou měla přinést nový autobusový terminál u vlakového nádraží a řekněme první etapu velkého obchvatu města, to znamená spojnici mezi tímto novým autobusovým terminálem a vlakovým nádražím s ulicí Českolipskou, a výjezd na tzv. Bohatickou rovinku, na silnici ll/268 Mimoň - Zákupy.

Dopravních témat k řešení je hodně i na městských křižovatkách místních komunikací, zejména co se týče zpřehlednění jejich průjezdu a samozřejmě i oprava dožitých povrchů místních komunikací, někde ruku v ruce i s kanalizací a novými vodovodními přípojkami.

Tranzit nad 12 t v Mimoni má nový level

Zákaz tranzitní dopravy nad 12 t celkové hmotnosti centrem města Mimoně je téma, o kterém už bylo napsáno docela dost. Poloha Mimoně na dvou souběžných průtahových komunikacích druhých tříd nedává přílišné naděje na nějakou razantní změnu. O velkém obchvatu města si zatím můžeme nechat jen zdát, plánovaný průtah městem, ano to je ta slavná přeložka silnic 270 a 268, doplatil na technické provedení a řešení tranzitní nákladní dopravy nad 12 t celkové hmotnosti se málem zadrhlo v mrtvém bodě. Nicméně, v poslední době se věci kolem dopravního značení upravujícím tranzit nad 12 t celkové hmotnosti naším městem, přece jen pohnuly a vypadá to, že dokonce správným směrem.

Číst dál: Tranzit nad 12 t v Mimoni má nový level

Zákaz tranzitu Malou ulicí

Město Mimoň se dlouhodobě potýká s tranzitní dopravou nad 12 t celkové hmotnosti, hledá různá řešení, jak dostat tuto tranzitní dopravu z centra města. Je uzavření Malé ulice pro tranzitní nákladní dopravu opravdu řešení? A je reálné? Variant je několik, včetně jedné, která s tranzitní dopravou souvisí také, ovšem s její trochu jinou formou.

Číst dál: Zákaz tranzitu Malou ulicí

Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 4

Čtvrtá, poslední část ukáže změny v dopravním značení v ulicích Široká, Vranovská a na sídlišti Letná, kde dojde k vyznačení zákazu stání, úpravy přednosti v jízdě pomocí svislého dopravního značení a novému zákazu vjezdu. Obrazová dokumentace, včetně příslušných usnesení Rady města Mimoně v plném znění je opět součástí článku.

Číst dál: Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 4

Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 3

Třetí část popisuje změny v dopravním značení týkající se ulice Eliášovy, kde je nově zaveden zákaz vjezdu nákladním vozům a autobusům, ulice Hvězdovské, kde dojde k zjednosměrnění úzkého hrdla od ulice Ralské po ulici Lipovou, a úprava zákazu vjezdu ve spojovací uličce ulic Pražská a Křížová.

Obrazová dokumentace, včetně příslušných usnesení Rady města Mimoně v plném znění najdete jako vždy v článku.

Číst dál: Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 3

Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 2

Druhá část věnovaná změnám v dopravním značení v Mimoni popisuje změny v používání páteřní cyklostezky podél Ploučnice, změny v parkování v Pražské ulici a změna v "přísnosti" dání přednosti v jízdě na křížení Ralská / Kosovo pole.

Obrazovou dokumentaci a příslušná usnesení Rady města Mimoně v plném znění najdete opět v článku.

Číst dál: Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 2

Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 1

Na 19. zasedání Rady města Mimoně, ze 14. července 2020 byly projednány změny v dopravním značení. Většina z těchto změn byla projednána také v Dopravní komisi. Celkem šestnáct bodů přináší nejen přeznačení některých úseků, ale i některé zásadní změny v průjezdnosti ulic a používání komunikací. A to jak silnic, tak i cyklostezek. Některá značení jsou již realizována, některá na svou realizaci teprve čekají. Vysvětlení k jednotlivým bodům v této první části, věnované dolnímu sídlišti pod Ralskem, ulici Ralské a ulici Malé, a obrazovou dokumentaci najdete v článku.

Číst dál: Obrazem: Nové dopravní značení v Mimoni část 1

Tlustec, obchvat a zákaz tranzitu

Nedávné referendum o obnovení těžby čediče na Tlustci opět rozvířilo debatu o řešení dopravní situace v Mimoni. Vedle známých variant možných řešení, tedy buď obchvat, nebo zákazové dopravní značení pro tranzitní dopravu nad 12t celkové hmotnosti, se objevují i nové názory, nutno říci, po nedávném referendu o průtahu městem, názory velmi překvapující. Ale hezky popořadě.

Číst dál: Tlustec, obchvat a zákaz tranzitu

Od 1. 7. 2020 se mění pravidla pro parkování v centru Mimoně

Po různých variantách, parkovacích zónách, parkovacích kartách tu je první fáze úpravy parkování v centru města Mimoně pomocí parkovacích kotoučů. Úprava parkování spočívá zejména v omezení doby, po kterou bude možné na označených místech stát a vyznačení míst, kde tato omezení budou od 1. července 2020 platit. Omezení parkování se netýká celého centra města, plochy pro volné parkování zůstaly v této fázi zachované. Jak to tedy bude celé fungovat, o tom si napíšeme v článku.

Číst dál: Od 1. 7. 2020 se mění pravidla pro parkování v centru Mimoně

Parkoviště v Malé ulici dostane novou podobu

Do zcela nového kabátu by se mělo obléknout parkoviště v Malé ulici u toalet. A to nejen esteticky, ale a to hlavně, prakticky. Změní se vzhled, kapacita a jeho celkové propojení s centrem města, tedy hlavně s náměstím 1. Máje. Velkým plusem by měl být velký podíl nové zeleně. Podívejme se podrobněji na návrh.

Číst dál: Parkoviště v Malé ulici dostane novou podobu

Chystaná rekonstrukce ulice Široké, opět s místy pro přecházení

Rekonstrukce další části ulice Široké, chystaná na polovinu letošního roku přímo naváže na již zrekonstruovanou část na dolním Sídlišti pod Ralskem. Nově opravený úsek se tak prodlouží až k ulici Ralská. Co všechno přinese oprava této velmi frekventované ulice, spojnice centra města se Sídlištěm pod Ralskem, o tom se dočtete v článku.

Číst dál: Chystaná rekonstrukce ulice Široké, opět s místy pro přecházení