Neutuchající potřeba pořád někam chodit, jezdit a v pozdějším věku cestovat, to bylo jedno z poznávacích znamení už od dětských let. Od starého batohu, pohorek a teplákové soupravy do pohodlného oblečení, a do výbavy přibyl první fotoaparát. Od té doby poznávací znamení číslo dvě. Z prošlapaného okolí se postupem doby vyvinul docela slušný rádius, ale protože pěšími výlety to zase tak daleko nejde, přišla na řadu kombinace s vlaky, nebo autobusy a po získání řidičského průkazu první jízdy vlastním vozidlem, tehdy to byl Trabant 601. Už na škole bylo jasné, že až přijde první automobil, vše se změní. A změnilo. Z cestování se stalo něco, co by se dalo nazvat "cesta je cíl". A tomu odpovídal první a asi už i poslední pracovní cíl. Kulatá lopata, jak se slangově říká volantu náklaďáku mi dělá společnost dodnes. Jen s tím rozdílem, že už neprovází po cestě Evropou, ale provede už jen kolem rodného komína.

Ale touha poznávat, jezdit dál a dál, ta zůstala a s touhou i sen, vyrazit jednou na opravdu dlouhou cestu... A když dlouhá cesta, tak tedy i odpovídající zázemí. A s tím souviselo první rozhodování, co si pro ono odpovídající zázemí pořídit. Obytný přívěs, nebo obytný vůz. Po pravdě řečeno, na tuto otázku neexistuje odpověď. Na tohle si musí každý odpovědět sám. Už jen proto, že každý má své individuální cestovatelské potřeby ze kterých vyplyne vždy jiná odpověď. A co jsem porovnával já?

Pět základních věcí pro výběr

 

Rok 2021 byl ve znamení výměny našeho prvního staršího karavánku Chateau Cantara 400CT 2000 za o něco novější typ Hobby 460UFE 2009. Hlavní důvod změny byl větší požadavek na místo, lepší uspořádání spaví a hlavně jsme sháněli karavánek se sprchou. To bylo asi ty nejhlavnější důvody, proč jsme se rozhodli upgradovat. Jiná značka s sebou přinesla i trochu jiné celkové zpracování přívěsu, ale i jiné, výrazně lepší jízdní vlastnosti. Lepší podvozek s nápravou Kappa, lepší vyvážení dává v součtu o poznání pohodovější jízdu a o karavánku v podstatě nevíte. Jediné, kde se projeví jsou vzhledem k jeho větší délce zatáčky a trochu jinak se musí točit při couvání. Do nového karavánku jsme nechali zabudovat solární systém s trakční palubní baterií 105 Ah, odpadní nádrž a větší nádrž na čistou vodu. Vnitřní osvětlení bylo předělané na LED. Tyto úpravy však zabraly skoro celé léto, takže s výjezdy to letošní rok nebyla žádná sláva. Po zabudování všech požadovaných věcí jsme vyrazili na první seznamovací výjezd do Českého Středohoří a v říjnu na podzimní dovolenou. O tom píšeme níže v sekci V říjnu za Sluncem.

Pod tímto slovním spojením si většinou představíme něco ve smyslu prodloužení letní sezóny a s tím spojenou cestu kamsi na jih. My jsme si letos říjen za Sluncem vyložili trochu jinak a vydali se na východ. Přes severní Moravu až na severovýchodní Slovensko. To byl nejvýchodnější bod a zároveň cíl, kterého mělo být dosaženo. A nakonec přece jen přišel na řadu i onen pomyslný teplý jih, který v našich zeměpisných šířkách asi nejlépe reprezentuje jižní Morava.