Zářijové leporelo V.

Část pátá, Děčín a okolí

Úterý 20. září v odpoledních hodinách přijíždíme do autokempu Děčín, kde nás hned při příjezdu čekalo další překvapení. Tedy ne, že by letos o různé vychytávky nebyla nouze, ale prostě ani Děčín nesměl zůstat pozadu. V podstatě šlo o to, že zarezervování místa v kempu je možné udělat on-line, což sice není nic nového pod Sluncem, ale že se k rezervaci posílá také elektronický klíč k bráně, tak to pro nás byla novinka. Naštěstí nám vše vysvětlil pán z obsluhy kempu, a my mohli po zakempování s klidným svědomím vyrazit do města, aniž bychom se museli bát, že se do kempu nedostaneme.

Kemp Děčín

Pro svou polohu prakticky téměř uprostřed Děčína slouží především jako dobrá základna se zázemím. Zejména pro cyklisty, kteří tu mají perfektní cyklostezku podél Labe do Ústí nad Labem a Lovosic, nebo na druhou stranu do Hřenska, nebo ještě dále do Německa. Lze zvolit i velice zajímavou cyklostezku podél řeky Ploučnice. A samozřejmě, že tento kemp mohou jako dobrou základnu využít i ti, kteří se chystají do Děčína a jeho okolí pěšky, nebo svým vozem. My jsme využili i variantu veřejné dopravy na jednodenní výlet do Ústí nad Labem. Na tom, že je to dobrá základna s výhodnou polohou nic nemění ani fakt, že se kemp nachází přímo pod hlavním silničním mostem. V noci o provozu na mostě ani pořádně nevíte.

Odpoledne tedy věnujeme zakempování, krátkému odpočinku po cestě a k večeru se jdeme projít do města.

Tiské stěny

Středa 22. září je den ve znamení výletu do Tiských stěn. Už jsme tam jednou byli, ale navštívili jsme jen jejich menší část. Dnes bylo v plánu tento turistický cíl dotáhnout do konce. Ale protože byla středa – úřední den, vyřídili jsme nejprve na děčínské matrice jednu důležitou věc, po cestě nakoupili různé dobroty na farmářských trzích a po obědě vyrážíme do Tisé. Na městském parkovišti v Tisé po kratších peripetiích s parkovacím automatem platíme parkovné, a ještě před samotným vstupem do skal si dáváme chutnou kávu v Café Krmelec a pak už vzhůru za skalním dobrodružstvím. Vcházíme do skal a procházíme je po jejich delším okruhu. Perfektní, a hlavně klidná posezónní procházka skalním městem nám perfektně dobila baterky a zhruba po dvou a půl hodinách přicházíme zpět na parkoviště. Odjezd do kempu, následuje nezbytná káva a večerní posezení s flétnami.

Ústí nad Labem

Zhruba slabou půlhodinku pěšky od kempu je děčínské vlakové nádraží, což nás inspirovalo k výletu do Ústí nad Labem bez auta, jen prostřednictvím hromadné dopravy. Naplánovali jsme si tedy cestu vlakem tam a zpět, plus po Ústí nad Labem a na Střekov autobusem MHD.

Centrum Ústí nad Labem má velmi krásné pasáže, ale… přece jen tady je vidět obrovský zásah do původní historické zástavby. Někdy až obludné betonové komplexy to těchto míst zcela evidentně nepatřícími, některé ulice prošpikované betonovou zástavbou v místech, kde byly původní historické domy již zbořené. A jako třešnička na dortu je Kostelní náměstí, kde je kostel Nanebevzetí Panny Marie zcela obehnán obchodními centry a doslova zabetonovaný v náměstí.

Další zastávka je hrad Střekov. Využíváme místní MHD, prostřednictvím mobilních telefonů kupujeme lístky a vyrážíme směr Střekov. Ještě, než se vydáme k samotnému hradu, dáváme ještě Masarykovo zdymadlo na Labi, které je pod hradem. Tady můžete obdivovat perfektní práci inženýrů, projektantů a architektů z první republiky. Monumentální dílo s vodní elektrárnou za krátkou návštěvu určitě stojí. Na samotný hrad Střekov nejdeme, vyšlápneme si jen do předhradí do restaurace na hradní terase s nádherným výhledem do údolí Labe. Zpět do centra Ústí nad Labem opět MHD a pak už jen na vlak zpět do Děčína a pěší procházkou do kempu.

A protože byl před námi poslední večer v Děčíně, padlo rozhodnutí na pořádnou večeři. Nefalšovaný pravý hovězí steak po celodenním výletě přišel k duhu.

Závěrečné shrnutí

Děčínský kemp je velmi skvělá základna pro výlety prakticky do každého směru, nebo pro návštěvu Děčína. Samotný Děčín toho nabízí spoustu a je pravdou, že jsme v tomto městě nebyli poprvé, a ještě se sem určitě vrátíme. V plánu jsou kola a zkouška místních i delších cyklostezek, zejména podél řeky Labe. Děčínsko, to by byla kapitola minimálně na týden. Jen namátkou Děčínský Sněžník, již zmíněné Tiské stěny, NP České Švýcarsko, se kterým Děčínsko sousedí, údolí Labe s krásnými vyhlídkami… Už před časem vznikla hláška, že Děčín je boží. Je!

Malá fotogalerie z Děčína, Tiských skal a z Ústí nad Labem

Comments are closed.