Zářijové leporelo IV.

Část čtvrtá – Český Krumlov a okolí

Neděle 18 září. Nejprve tradiční ranní kávový rituál, zabalení věcí a asi již tradiční úklid karavanu, spřažení do soupravy, odservisování a odjezd dál na jih, směr Český Krumlov. Cesta tentokrát nebude dlouhá, čeká nás nejkratší přesun do kempu FOX, který se nachází u Starých Dobrkovic, jen malý kousek za Českým Krumlovem u říčky Polečnice.

Cesta do Českého Krumlova

Protože přesun nebyl tak dlouhý, využíváme tentokrát silnic nižších tříd, které se zde tváří, jako dobře sjízdné i s karavanovou soupravou. Navigace TomTom GO Navigation, kterou jsme používali možnost navigovat nejkratší trasou okamžitě využila a opět jsme poznali, že nejkratší trasa nemusí být vždy ta nejlepší. Výjimka, kterou jsme udělali jen potvrdila jedno ze zásadních pravidel pro jízdu s karavanovou soupravou, a to opravdu vybírat, pokud to jde, jen hlavní silniční tahy a silnice l. tříd. Pokud to už k dosažení cíle nebude možné, tak potom teprve volit silnice nižších tříd. Jinak ztratíte čas a někdy i nervy. Po příjezdu do Českého Krumlova doplňujeme LPG do karavanu a tady nastal první problém.

Protože jsme při montáži plnitelných plynových lahví Alugas nechali plnící hrdlo provést jako vnitřní, musí se při každém plnění těchto plynových láhví otevřít přední servisní místo, kde jsou plynové láhve umístěné. A to může být pro některou obsluhu čerpací stanice problém, protože nedokáže rozlišit mezi klasickou plynovou lahví, jejíž plnění je u čerpacích stanic zakázané, a plynovou láhví ALUGAS, která je od výrobce k plnění u čerpacích stanic naopak určená.

Základní rozdíl je v tom, že plynové láhve ALUGAS mají certifikovaný systém s pojistným plnícím ventilem, který při 80% naplnění přívod plynu automaticky vypne. Proto je dobré tento certifikát vozit s sebou a způsobilost plynových lahví ALUGAS k plnění u čerpacích stanic jím v případě potřeby prokázat. Navíc tento systém používá bezpečnostní plynové hadice, které při jakémkoliv případném větším úniku plynu láhev uzavřou.

Doporučujeme proto už při montáži tohoto systému nechat plnící otvor vnější, kdy nebude nutné otevírat přední servisní místo a obsluha uvidí jen klasický plnící otvor, stejný, jako u jiných vozidel jezdících na LPG.

Nakonec vše dopadlo dobře, obsluha čerpací stanice se mohla na vlastní oči přesvědčit, jak systém ALUGAS funguje a že plnění těchto plynových láhví je naprosto bezpečné, a jedeme zakempovat.

Autokemp FOX Český Krumlov

V první řadě je potřeba zmínit příjezd do kempu ze směru od Českého Krumlova. Jedná se o sjezd ze silnice l/39 ze směru Český Krumlov – Lipno přesně v místě autobusové zastávky Kájov, Dobrkovice. Kdo do tohoto místa přijede s karavanovou soupravou od Českého Krumlova, musí si hodně nadjet, protože samotný sjezd do kempu je od autobusové zastávky směrován zpět na Český Krumlov. Čili budete se zde s karavanovou soupravou otáčet o 180°. Sjezd vás zavede na parkoviště před kempem.

Poloha kempu je velmi dobrá, leží v těsné blízkosti Českého Krumlova, takže pro návštěvu tohoto města naprosto ideální. V kempu jsme byli již mimo hlavní letní sezónu, takže téměř sami. První místo, kde jsme si opravdu užili klid a pohodu. Zakempujeme na severovýchodní straně kempu u říčky Polečnice (jak podobný název s naší Ploučnicí) a hned poté se vydáváme do Českého Krumlova.

Český Krumlov 18. září

Protože už jsme v Českém Krumlově jednou byli, vzali jsme cestu do centra z jiného konce kolem krumlovského zámku přes most a do samotného historického centra se dostali úplně jinou uličkou než při naší první návštěvě. Nicméně , přece jen to člověku nedá a na stará místa, kde mu bylo dobře se podívat jde. A tak procházíme uličkou kolem muzea vltavínů, v uličce u městského knihkupectví ale už marně hledáme sklepní restauraci. Ta už bohužel neexistuje. Škoda. Nakonec najdeme jinou sklepní, tedy lépe řečeno bývalou konírnu, kde to jako v nějakém sklepě vypadá. Ale nutno podotknout, že to je velice hezky vyvedená stylová restaurace. Krumlov pak procházíme až k hlavní silnici a pomalu se přes centrum vracíme zpět.

Rybník Olšina 19. září

Protože nás neustále provázelo nevlídné počasí, a i v Českém Krumlově si počasí se sluníčkem nijak nezadalo a mraky se táhnou zatraceně nízko, přemýšlíme, kam vlastně v takovém počasí vyrazit. Nakonec se počasí trochu umoudřilo, přestalo pršet a my si vybíráme nedávno nově otevřenou naučnou stezku kolem rybníka Olšina u stejnojmenné osady u Horní Plané.

Z kempu to je nějakých 15 km, tedy žádný problém. Co ale problém byl, to byla poloha rybníku Olšina, který už se nachází v CHKO Šumava. Tedy v kopcích, kde se takto nestálé počasí, jako bylo ten den mění, nebo může změnit každým okamžikem. Tak trochu jsme s tím počítali a do výbavy zahrnuli i svetry a druhá polovička i novou, v Třeboni zakoupenou nepromokavou bundu. Co jsme ale velmi podcenili, byly boty. Sice jsme měli boty dobré na turistiku, ale nikoliv na horskou podzimní turistiku v dešti. Mezi těmito dvěma typy bot je propastný rozdíl a byla to velmi zásadní chyba, která se zejména v poslední třetině túry nemilosrdně nevyplatila. Ale popořadě.

Po příjezdu k rybníku Olšina si v místní restauraci spravované VLS dáváme grog a teplý čaj pro zahřátí a vyrážíme na cestu. A co čert nechtěl, po chvíli se opět dalo do deště, sice jemného, ale o to více vytrvalého. Naučná stezka je naštěstí vysypaná hrabankou z kůry, takže se boty tak strašně neboří a dál už jsou dřevěné povalové chodníčky, takže prozatím je tato část vyřešená. Cesta vede mezi rákosím, míjíme naučné cedule s dvojjazyčným popisem místní fauny a flóry. Pořád prší, ale dá se. Některé odbočky naučné stezky vedou přímo k rybníku, kde se naskýtá opravdu famózní pohled na vodní hladinu, kterou při pohledu dolů máte i pod nohami, protože odbočka končí až na vodní hladině. Přicházíme do lesa, kde povalový chodník přechází do hrabanky a má druhá polovička přechází do houbového módu a jala se sbírat houby. Ne, že bychom nic nenašli, ale přece jen by v takovém počasí bylo vhodnější tempo trochu zrychlit, než si neustále zacházet do lesa na lov hříbků a křemenáčů. Dál vede stezka podél jakési strouhy, pravděpodobně jedno z ramen řeky Olšiny, ale cesta je tak rozbahněná, že se tentokrát jít lesem prostě musí. Zhruba v polovině stezky přicházíme k hlavnímu mostu přes rybník. Přechod přes rybník, kdy kolem dokola a pod nohami je jen vodní hladina je také úžasná věc. Za mostem na druhé straně přichází na řadu druhá polovina stezky po dřevěném povalovém chodníku s různými atrakcemi, jako chůze po špalcích nad rákosovou bažinou, nebo v podobě vyhlídkových plošin, kde se dá fotit bez rákosí. Přicházíme do dalšího lesa a tady přichází předposlední a nejtěžší fáze celé naučné stezky, která je v těchto místech rozježděná od těžké lesnické mechanizace. To byl opravdový horror. Nakonec to došlo až do bodu, kdy volíme zkratku podél železniční tratě, protože další část naučné stezky byla v tomto počasí absolutně neschůdná. U železničního přejezdu se vracíme zpět na silnici a zbytek cesty už jdeme po pevném asfaltovém povrchu. S blížícím se cílem začínáme zjišťovat, že naše turistické boty opravdu nejsou na takové podmínky dělané a nová nepromokavá bunda mojí polovičky zase tak úplně nepromokavá není. No… Nakonec vše dobře dopadlo, do cíle jsme dorazili v pořádku a náš věrný dlouhosrstý jezevčík, který tohle všechno s námi absolvoval byl poloviční, a velmi rád přijmul místo v přepravním boxu. Zapínáme topení a co se dá, tak převlékáme do suchého. A už jedeme zpět směr kemp. Po cestě se stavujeme kdesi v nějaké malé osadě u obchodu s potravinami, doplňujeme energii a druhá polovička zde vyhazuje boty, které takový nápor horského podzimního počasí nepřežily.

Zbytek dne trávíme sušením věcí, a sledováním severských detektivek u horkého grogu a suchého kocoura, který na nás celý den v karavánku čekal.

Český Krumlov 20. září

Po vyčerpávajícím šumavském dobrodružství se rozhodujeme už jen pro doplnění zásob, pak někde vyprat prádlo. Volba opět padla na TESCO. Už jen proto, že u tohoto obchodního řetězce bývají veřejné prací kiosky, tak zvané Prádlomatkiosky, kde si můžete prádlo nechat vyprat, cca 5 minut před ukončením praní si nechat zaslat upozornění, a mezi tím v klidu nakoupit a potom prádlo ještě usušit. Tuto službu využíváme vždy, když jsme na cestách. Je to nejlepší a nejpohodlnější způsob, jak si v pohodě a v klidu vyprat a nemuset s sebou tahat hromady prádla.

Po návratu z praní a nákupu se chystáme na odjezd. Takže opět rutinní zabalení věcí, spřažení karavanu do soupravy, odservisování a odjezd směr Děčín. Tentokrát už žádné experimenty a odjíždíme po hlavní silnici směr Český Krumlov – České Budějovice – Písek – Praha – Slaný – Lovosice – Ústí nad Labem – Děčín. U Příbrami děláme pauzu na jídlo a pak pokračujeme až do Děčína.

Krátké shrnutí

Český Krumlov nenabízí jen historické centrum. Okolí Českého Krumlova je ve své podstatě bránou do jižních částí Šumavy, je odtud blízko na Lipno a o turistické zajímavosti tady nouze určitě není. A pokud jste přijeli s autem a karavanem (obytným přívěsem) a po zakempování máte volné auto, určitě stojí za to vyzkoušet okruh Český Krumlov, Frymburk, Lipno nad Vltavou, Vyšší Brod, Rožmberk nad Vltavou, Český Krumlov. Krásný rodinný výlet na celý den.

Malá fotogalerie z Českého Krumlova a rybníku Olšina:

Comments are closed.