Zářijové leporelo III.

Část třetí – Třeboň a okolí

Čtvrtek 15 září ráno po nezbytné startovací ranní kávě opět zabalení věcí, úklid karavanu, spřažení do soupravy a nezbytném odservisování už za docela hustého deště odjíždíme trochu více na jih do Třeboně. Po překvapivě bezproblémovém odjezdu z deštěm promáčeného trávníku projíždíme Táborem a napojujeme se na hlavní cestu směr Třeboň, kde se chystáme zakotvit v autokempu Třeboňský ráj.

Cesta do Třeboně

Opět využíváme hlavní trasy, a i přes to, že to z Tábora do Třeboně není zase tak daleko, počasí se mění a během cesty přestává pršet, začíná svítit sluníčko, nálada se s přibývajícím optimismem zlepšuje. Tentokrát nás žádná objížďka po místních silničkách nečekala a v naprosté pohodě přijíždíme do Třeboně. Po bezproblémovém průjezdu Třeboní přistáváme v autokempu Třeboňský ráj, nacházejícího se v Třeboni – Domaníně na břehu Opatovického rybníka. Nádherné prostředí.

Autokemp Třeboňský ráj

Velmi dobrá, bez nadsázky by se dalo říci nejlepší poloha autokempu Třeboňský ráj, kterou tady v Třeboni můžete mít umožňuje nejkratší pěší spojení do centra města, které absolvujete po hrázi rybníka Svět, nad městskými sádkami, kolem přístaviště vyhlídkového parníku, a ještě ke všemu okolo místního pivovaru. A dá se to vzít z kempu ještě kolem Schwarzenbergské hrobky, která je v těsné blízkosti kempu. Takže hned na úvod si můžete udělat takovou malou vyhlídkovou pěší trasičku.

V kempu máme zakempováno ve výhledové vzdálenosti na Opatovický rybník, ale protože je pozemek směrem k rybníku mírně svažitý, je potřeba po dlouhé době vytáhnout vyrovnávací klín a při zakempovávání jednu stranu karavanu ještě zaklínovat ve vyvýšené poloze, aby se podlaha karavanu vyrovnala do roviny.

Vše hotovo, odpřaženo a můžeme vybalit. Ale pak zjišťujeme, že nejen vyrovnávací klín, ale vzhledem ke vzdálenosti elektrické přípojky, také dlouhý prodlužovací kabel (velmi dlouhý prodlužovací kabel) bude potřeba. A tak zde krom vyrovnávacího klínu využíváme (opět po dlouhé době) i celou délku 50 m prodlužovacího kabelu.

Třeboň 15. září

Prakticky hned po kompletním zakempování se vydáváme k prvnímu cíli, ke Schwarzenbergské hrobce. Ta se nachází prakticky hned za autokempem, takže tohoto cíle lze dosáhnout velice snadno. Po něm se vydáváme po hrázi rybníka Svět směr centrum Třeboně. Cesta vede kolem městských sádek a přístaviště parníku, který rybník Svět obeplouvá okružními plavbami. A zjišťujeme, že zítra je okružní plavba s country muzikou. Hned zařazujeme na zítřejší pozdně odpolední program a pokračujeme směr centrum Třeboně.

Procházíme Svinenskou branou přes Žižkovo náměstí až na hlavní Masarykovo náměstí. Z Masarykova náměstí procházíme zámeckým parkem, dále kolem nádherné Zámecké lékárny, kolem kostela sv. Jana Nepomuckého Husovou ulicí a Masnými krámy, zpět na Masarykovo náměstí. Mimochodem – Masné krámy je velice zajímavá ulička s nezaměnitelnou atmosférou. Další kroky nás zavedly Hradeckou branou až k Bertiným lázním. Bertiny lázně byly nejzazším bodem, kam jsme zašli a pomyslný okruh zakončujeme návratem přes Hradeckou bránu ulicí Rožmberskou na Žižkovo náměstí a pak tou samou cestou zpět.

Po návratu do karavanu kupujeme on-line lístky na zítřejší Country parník, a z Map.cz jako dopoledně – odpolední aktivitu volíme cestu kolem Světa. Což není nic jiného, než naučná stezka kolem rybníka Svět.

Třeboň 16. září

Nezbytná ranní káva a balíme. Tentokrát batůžky na cestu kolem Světa. Naučná stezka nás vede nejprve po hrázi rybníka Svět, pak podél silnice k hotelu Svět a pak už zastavěnou část nahrazuje příměstský park se spoustou zajímavých kvízových zastavení. V další fázi se stezka mění na travnatou pěšinu mezi poli a po nedávných deštích i v překážkovou dráhu mezi blátem a kalužemi. Nicméně pořád se jedná o krásnou procházku, na kterou doporučujeme zásobu jídla a pití, protože nikde po cestě na žádné funkční občerstvení nenarazíte. První odpočinkové místo je téměř na konci první strany rybníka v Břilicích na blatech, kde se nacházejí lázeňské prameny. Další trasa vede mezi rybníkem Svět a Dolním Zlatníkem, za nímž stezka přechází na druhou stranu Světa a otáčí se po druhé straně rybníka Svět zpět k Třeboni. A protože v těchto místech vede lesem, a protože nedávno pršelo, nemohli jsme vynechat houbaření a pár kousků si z lesa odnést. Pokračujeme dál, kolem Spolského mlýna (nepřístupný pro veřejnost) a Karlova kříže až na Odměny. Tady už začínáme mít v nohách nějak nebezpečně moc kilometrů a na hrázi mezi rybníky Svět a Církvičným už začínáme nepřetržitě sledovat zbývající kilometry do cíle. Mezi Církvičným rybníkem a pláží Ostende prochází stezka vysokým rákosím a v těchto místech máte jasné tušení, že voda z rybníka Svět opravdu není daleko. Přicházíme ke kostelu sv. Jiljí a za ním se konečně otevírá třeboňský příměstský park se Schwarzenbergskou hrobkou. Nepřehlédnutelné znamení, že kemp s karavánkem už je na dostřel. Ufff… Máme toho plné zuby a boty, ale dali jsme to. Byť místo v mapě deklarovaných 11 km nám naše měření ukázalo víc jak 15 km. Teď prostě musela přijít zasloužená pauza a zároveň příprava na pozdně odpolední Country parník.

Není to jednoduché, když vás voda přitahuje a vyplutí parníku se nezadržitelně blíží. Konec odpočinku, posilující dávka kávy a za chvíli už čekáme u místa, odkud vyplouvá Country parník na vyhlídkovou okružní plavbu pro rybníku Svět. A byla to skutečně dobrá plavba. Country kapela hrála skvěle s famózním banjem a foukací harmonikou. A má druhá polovička litovala, že si s sebou nevzala flétny. Hodinka příjemné plavby uběhla jako voda pod parníkem a jdeme na jedno a pak do sprchy a odpočívat. Zítra nás čeká další program.

Třeboň a rybník Rožmberk 17. září

Kdo se alespoň nepodíval k rybníku Rožmberku, jako by na Třeboňsku ani nebyl. A tak ani my neváháme a těsně před polednem vyrážíme na stezku kolem rybníka Rožmberka, ale protože tohle už by na pěší výlet bylo příliš velké sousto, jdeme jen kus za hráz a zpět. Po včerejším výkonu kolem Světa to úplně stačilo. Tohle už by chtělo spíše jízdní kolo. Kola si sem příště určitě vezmeme a rozšíříme tak cyklistické pelotony, které kolem nás v pravidelných intervalech projížděly.

Po návratu od rybníka Rožmberka ještě krátká návštěva centra Třeboně a pivovaru Regent a pak už jen příprava na ranní odjezd směr Český Krumlov.

Krátké shrnutí:

Třeboň a Třeboňsko obecně, nabízí tolik různých variant pro aktivní trávení volného času, tolik zajímavých míst, až si jeden neví, co si vybrat. Každopádně za tři dny, co jsme tu strávili se to všechno prostě stihnout nedá, na to by byl potřeba minimálně měsíc. Velmi dobré cyklostezky v kombinaci s perfektní sítí cyklostezek dělá z tohoto místa skutečně vynikající turistickou destinaci.

Malá fotogalerie z Třeboně, rybníku Svět, rybníku Rožmberk a z Country parníku:

Comments are closed.